S

těhování na nové místo je vzrušujícím dobrodružstvím, ale přiznejme si, že může být také docela zdrcující a nákladné. Nikdo nechce na převoz svých věcí vydělat. Jak tedy můžete tyto výdaje snížit a učinit stěhování finančně příznivějším?

Projděte si tento článek a zjistěte několik cenných tipů.

Co přesně jsou náklady na stěhování?

Přemýšlíte o stěhování a zajímá vás, kolik vás bude stát převoz věcí na nové místo?


No, záleží to na několika věcech.

 • Vzdálenost, kterou musíte překonat: Čím dále budete cestovat, tím více to bude stát.
  Při stěhování je vzdálenost mezi starým a novým místem významným faktorem určujícím výši nákladů. Je to proto, že delší vzdálenosti obvykle vyžadují více času, pohonných hmot a případně i nocleh pro stěhovací posádku.
 • Objem vašich věcí: Více věcí znamená vyšší náklady.
  Množství věcí, které stěhujete, přímo ovlivňuje náklady. Pokud máte hodně nábytku, spotřebičů a osobních věcí, bude balení, nakládání, přeprava a vykládání všeho vyžadovat více času a případně i více prostředků. To může znamenat větší nákladní auto, více práce a případně více cest, pokud provádíte více nákladů. Naopak pokud máte méně věcí, bývá proces rychlejší a méně nákladný.
 • Další služby, jako je balení: Pokud budete potřebovat pomoc, bude vám připočtena k účtu.
  Při stěhování máte možnost najmout si profesionální stěhováky, kteří vám pomohou s různými úkoly, včetně balení věcí. I když to může být časově úsporná a pohodlná možnost, je spojena s dalšími náklady. Stěhovací firma si účtuje práci a materiál použitý na balení.
 • Pojištění cenných věcí: Pokud se něco poškodí, nebudete muset platit účet.
  Při stěhování, zejména pokud máte cenné nebo křehké předměty, je důležité zvážit pojištění. To poskytuje ochranu pro případ, že by se některý z vašich předmětů během stěhování poškodil nebo ztratil. Bez pojištění byste byli zodpovědní za úhradu nákladů na opravu nebo výměnu těchto předmětů. Pojištění vám sice zajistí klid a jistotu, že v případě nešťastné události nebudete čelit finanční zátěži, ale jeho přidání je spojeno s dalšími náklady.

Jak tedy vidíte, jak daleko se stěhujete, kolik věcí si s sebou berete, zda budete potřebovat pomoc při balení a zda se rozhodnete pro pojištění - tyto faktory hrají významnou roli v celkových nákladech na stěhování.


Tipy, jak snížit náklady na stěhování

Zmenšete velikost svých věcí

Dobrá, buďme realisté. Všichni máme tendenci držet se věcí, které už ve skutečnosti nepotřebujeme. Berte toto stěhování jako příležitost k novému začátku. Některé věci můžete věnovat na charitu nebo dokonce vydělat nějaké peníze jejich prodejem. Navíc čím méně věcí budete muset stěhovat, tím lehčí bude váš náklad a tím levnější bude stěhování.

Vyzvedněte si zdarma stěhovací potřeby

V místních obchodech si můžete vyhlédnout nějaké krabice na stěhování zdarma a rozšířit tuto informaci ve svém okolí. Přátelé nebo členové rodiny, kteří se nedávno stěhovali, mohou mít volné krabice, o které se mohou podělit.
Neomezujte se pouze na krabice. Poohlédněte se po alternativách, jako jsou kufry, tašky, opakovaně použitelné tašky na potraviny a kufry. Ty mohou vaše věci přenášet a ušetří vás nákupu dalších krabic.

Použijte předměty denní potřeby jako obalový materiál

Před nákupem nových materiálů, jako je hedvábný papír nebo bublinková fólie, se porozhlédněte po svém domě a využijte to, co již máte. Ručníky, prostěradla a deky mohou fungovat jako ochranné vrstvy pro vaše křehké předměty. Jako dodatečné polstrování krabic použijte trička a svetry.

Objednejte si stěhováky včas

Je chytré objednat si stěhovací firmu s dostatečným předstihem před skutečným datem stěhování - myslete na měsíce dopředu. Zajistíte si tak hladký průběh stěhování na nové místo bez problémů na poslední chvíli. Pokud si navíc stěhováky objednáte včas, získáte lepší ceny. Necháte-li rezervaci na poslední chvíli, může se stát, že ve vámi preferovaném termínu nenajdete volné stěhováky a nakonec zaplatíte vyšší poplatky.

Nezapomeňte si naplánovat stěhování v době mimo dopravní špičku, abyste ušetřili čas i peníze.

Správný čas na stěhování

Načasování stěhování může výrazně ovlivnit náklady. Léto je nejrušnějším obdobím, a proto je stěhování dražší. Pro potenciální úsporu stačí zvážit plánování stěhování v zimě nebo v období od podzimu do jara.

Obecně platí, že o víkendech a první nebo poslední dny v měsíci je po stěhovacích firmách často vyšší poptávka, což může vést také k vyšším cenám. Pokud to tedy váš časový rozvrh dovoluje, zvažte naplánování stěhování na všední dny (úterý až čtvrtek), abyste případně ušetřili na nákladech.

Je důležité si uvědomit, že během hlavních svátků mohou být ceny vyšší a služby omezené, proto je rozumné naplánovat stěhování na jiné termíny.

Sbalte si sami

Stěhovací firmy sice nabízejí balicí služby, ale když si je uděláte sami, můžete výrazně ušetřit. Stačí si pořídit kartonové krabice (jak již bylo zmíněno, najdete je v místních obchodech s potravinami) a začít balit.

Krabice si označte, abyste věděli, kde co je. Díky tomuto malému kroku bude vybalování až příliš hladké a organizované. Kromě toho zvažte demontáž nábytku ještě před příjezdem stěhováků. Může to být chytrý způsob, jak ušetřit čas i peníze.


Zvažte možnosti přepravy

Zamyslete se: opravdu potřebujete stěhovací vůz na všechno? Možná si s některými věcmi poradíte ve vlastním autě. Vyplatí se kontaktovat stěhovací službu a získat individuální cenovou nabídku.

A nezapomeňte, že pokud se vám cenová nabídka zdá výjimečně nízká, je dobré si udělat průzkum, abyste se vyhnuli případným překvapením. Někdy se může stát, že cenová nabídka, která se zdá být příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, nepokrývá všechny potřebné služby a může obsahovat skryté náklady.


Chcete-li ušetřit, zvažte stěhování svépomocí.

Pokud uvažujete o stěhování "udělej si sám", může to být skvělý způsob, jak ušetřit nějaké peníze. Nyní to nemusí být možnost pro každého, zejména pokud se stěhujete na velké vzdálenosti. Pokud však míříte do bližších destinací, rozhodně to stojí za zvážení.
Stěhování do blízkého okolí
Jistě, pravděpodobně budete muset své pomocníky pohostit pizzou, možná několika drinky a přispět na pronájem nákladního auta nebo na benzín, pokud používáte kamion kamaráda. Celkově však budou vaše celkové náklady pravděpodobně mnohem nižší ve srovnání s najímáním profesionální stěhovací firmy.

Stojí však za zmínku, že pokud se něco omylem narazí nebo upustí, budete za to zodpovědní vy. A samozřejmě buďte připraveni vrátit službu, když vaši přátelé nebo rodina budou později potřebovat pomoc.

Tak, tady to máte! Tipy, které vám jistě pomohou učinit správné rozhodnutí.

Volba mezi stěhováním svépomocí a profesionálními službami samozřejmě závisí na vašich prioritách a rozpočtu. Pečlivě zvažte výhody a nevýhody obou možností a pak se moudře rozhodněte.

Díky promyšlenému plánování a chytrým rozhodnutím můžete při nadcházejícím stěhování výrazně ušetřit.

Šťastné stěhování!

Zveřejněno 
10/10/2023
 v 
Lifestyle a peníze
kategorie

More from 

Lifestyle a peníze

 category

View All

Připojte se k našemu zpravodaji a dostávejte nejnovější příspěvky do své e-mailové schránky

No spam ever.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.