ekonstrukce koupelny vyžaduje mnoho času a zdrojů. Často je také pro její realizaci nutné vzít si půjčku. Aby renovace koupelny nevyžadovala další prostředky z peněz určených na běžné výdaje, je nutné pečlivé plánování před jejím zahájením. Přečtěte si, na co byste měli myslet při rozpočtování rekonstrukce koupelny!
Dvakrát měřit před tím, než řežete
Prvním krokem k zahájení renovace koupelny je vytvoření plánu. Abyste jej mohli vytvořit, je nutné najít odpovědi na tři otázky:
1. Jaké věci mohou a nemohou být vzdány?
Renovace v koupelně nebo jinde v domě by měla vždy začít s "brainstormingem", během něhož jsou vybírány nápady a možnosti na design a rekonstrukci. Pro tento účel budou užitečné interiérové časopisy i sociální sítě Pinterest a Instagram.
Pokud bydlíte v bytovém domě postaveném v 60. nebo 80. letech minulého století, pravděpodobně najdete nápady na rekonstrukci zadáním do vyhledávače fráze "renovace koupelny litevského projektu".
Když jste inspirováni, vytvořte si sbírku obrázků věcí, o kterých jste si jisti – renovace koupelny nebo WC je bez nich nemyslitelná. Může se jednat o různé položky, prvky nebo podmínky, například:
- bílé cihlové dlaždice
- oválný umyvadlový dřez
- dlaždice z přírodního kamene
- osvětlení vestavěné do stropu
- vodovodní baterie vestavěné do zdi
- tmavá nebo světlá barevná škála
- minimalistický nebo jasný interiér atd.
Jakmile máte seznam věcí, které chcete, prioriťte je a rozlišujte mezi nákupy, bez nichž nemůžete žít, a věcmi, kterým jste ochotni se vzdát.
2. Jak rozsáhlá je zamýšlená oprava?
Náklady na opravy budou záviset na tom, kolik je třeba udělat. Kriticky zhodnoťte stav vaší koupelny:
- Potřebuje kosmetické opravy, například změnu barvy dlaždic nebo stěn?
- Je vodoinstalace v dobrém stavu, nebo je třeba celý systém přestavět?
- Zachováte stávající sprchu, vanu, umyvadlo a toaletu?
- Chcete instalovat stropní osvětlení?
- Opravíte podlahu?
- Změníte domácí spotřebiče?
3. Budete to opravovat sami nebo pozvete profesionály?
Pokud provádíte opravy sami, můžete ušetřit až polovinu sumy určené na opravy, ale měli byste mít na paměti, že další výdaje vzniknou nákupem potřebných nástrojů. Oprava vlastníma rukama bude dobrý nápad, pokud:
- Máte zkušenosti a znalosti v opravárenství
- Oprava je menšího rozsahu. Například potřebujete natřít stěny, sestavit a vyměnit nábytek, položit podlahu atd.
Na druhou stranu, opravovat si sami nebude dobrý nápad, pokud:
- Nemáte zkušenosti a odborné znalosti
- Plánují se závažné opravy, například přestavba stěn, výměna vodoinstalace atd.
- Vaše každodenní život je stresující. Čas jsou peníze – opravy prováděné profesionály budou stát více, ale zároveň budete moci pokračovat v práci a vydělávat. Navíc tak nebude domácnost rušena týdny hlukem z oprav.
Detailní odhad
Jakmile zjistíte odpovědi na výše uvedené otázky, můžete začít připravovat odhad a nákupní seznam. Každý projekt bude jiný, nicméně zde je několik univerzálních tipů, které budou platit pro všechny:
- Zjistěte přesné náklady na materiály – navštivte obchody a zapište si ceny spotřebičů, stavebních materiálů, nábytku, svítidel, vodoinstalace, osvětlení a vnitřních předmětů.
- Pokud jsou na opravy najímáni profesionálové, jejich náklady na práci se přidávají do odhadu.
- Ujistěte se, že náklady na opravy nepřesáhnou 10-15% hodnoty domu. V opačném případě bude oprava finančně nevýhodná.
- Do odhadu zařaďte část pro nepředvídané případy – pokud byla oprava koupelny nebo toalety odkládána mnoho let, mohou se při jejím zahájení objevit nepříjemná překvapení. Například poškozený kanalizační systém nebo stěna atd. Na box nečekaných výdajů se přiděluje alespoň 15% celkového rozpočtu. Tím se budete cítit bezpečněji a můžete začít pracovat dříve.