М

ůže umělá inteligence odhalit známky života na jiných planetách? Zdá se, že umělá inteligence je na to již připravena.


Vědci dosáhli významného průlomu v astrobiologii, když pomocí umělé inteligence (AI) našli známky života na vzdálených planetách.


Senzory na palubách kosmických lodí zkoumajících jiné světy mají schopnost detekovat molekuly svědčící o mimozemském životě. Je však známo, že organické molekuly se v průběhu času rozkládají, což komplikuje jejich detekci pomocí současných technologií.


Nově vyvinutá metoda založená na umělé inteligenci však nyní dokáže odhalit jemné rozdíly v molekulárních vzorcích, které indikují biologické signály, a to i ve vzorcích starých stovky milionů let.
Vědci prokázali, že AI dokáže rozlišit vzorky biotického (rostliny, živočichové a bakterie) a abiotického původu (voda, půda a atmosféra).


Podle nového výzkumu tento mechanismus poskytuje výsledky s impozantní 90% přesností, což znamená významný krok vpřed při hledání mimozemského života.


V budoucnu by tento systém umělé inteligence mohl být integrován do pokročilých senzorů robotických průzkumníků vesmíru, jako jsou landery a rovery na nebeských tělesech, jako je Měsíc a Mars, a také do kosmických lodí obíhajících kolem potenciálně obyvatelných světů, jako je Enceladus a Europa.


Robert Hazen, vědec z Carnegie Institution for Science ve Washingtonu D.C. a spoluautor studie, vyšel z myšlenky, že chemie života se zásadně liší od chemie neživého světa. Podle něj existují odlišná "chemická pravidla", která ovlivňují rozmanitost a rozložení biomolekul.


Hazen zmínil, že díky pochopení těchto pravidel by mohli získat poznatky o vzniku života nebo odhalit nenápadné známky života na jiných planetách. Dále zdůraznil možnost identifikace forem života z různých planet nebo biosfér, i kdyby se velmi lišily od života na Zemi. Kromě toho by taková zjištění mohla objasnit, zda život na Zemi a na jiných planetách vznikl ze společného nebo odlišného zdroje.


Nová metoda je založena na myšlence, že chemické procesy, které řídí vznik a fungování biomolekul, se zásadně liší od procesů v abiotických molekulách. Biomolekuly, jako jsou aminokyseliny, uchovávají informace o chemických procesech, které je vytvořily. Studie naznačuje, že to pravděpodobně platí i pro mimozemský život.


Formy života, bez ohledu na jejich původ, mohou produkovat a využívat větší množství několika vybraných sloučenin pro své každodenní funkce. Tyto rozdíly je odlišují od abiotických systémů a právě tyto rozdíly může umělá inteligence identifikovat a měřit, jak zmiňují výzkumníci. Tato pozoruhodná schopnost umělé inteligence znamená významný pokrok v oblasti astrobiologie.


Tým začal trénováním algoritmu strojového učení pomocí 134 vzorků. Z nich bylo 59 biotických a 75 abiotických. Poté, aby se ujistili, že algoritmus funguje dobře, náhodně rozdělili data do dvou sad pro testování a trénování. Metoda umělé inteligence přesně rozpoznala vzorky z živých věcí, včetně mušlí, zubů, kostí, rýže a lidských vlasů. Identifikovala také dávný život z některých zkamenělých fragmentů, jako je uhlí, ropa a jantar.


Jak uvádí nová studie, nástroj rozpoznal také abiotické vzorky, například laboratorně vyrobené chemické látky, jako jsou aminokyseliny, a meteority bohaté na uhlík.
Doufá se, že nová technika řízená umělou inteligencí bude moci být brzy použita k analýze 3,5 miliardy let starých hornin v západoaustralské oblasti Pilbara, kde se předpokládá existence nejstarších zkamenělin na Zemi.


Andrew H. Knoll, uznávaný profesor na Harvardově univerzitě, uvedl, že je stále co učit. Předpokládal, že verze jejich systému příští generace by se mohla vydat na Mars a posoudit možnost života na rudé planetě. Poznamenal také, že jejich pozemské protějšky by mohly poskytnout cenné poznatky o historii života na naší vlastní planetě, což považuje za "dar pro astrobiology".
Tento průlomový výzkum slibuje dramatický posun v hledání mimozemského života a hlubší pochopení původu života a chemie na Zemi.

Zveřejněno 
9/13/2023
 v 
Inovace
kategorie

More from 

Inovace

 category

View All

Připojte se k našemu zpravodaji a dostávejte nejnovější příspěvky do své e-mailové schránky

No spam ever.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.