R

ozhodování o koupi nebo pronájmu nemovitostí získává na významu zejména v okamžiku, kdy se zakládá rodina nebo je třeba změnit bydliště. Jak nákup domova, tak jeho pronájem mají svá pro i proti, proto by mělo být rozhodnutí ve prospěch jedné z možností pečlivě zváženo, aby nelitovali.

Kdy koupit a kdy pronajmout?

Nelze popřít, že nemovitost je majetkem. Může se zdát logické, že byt nebo rodinný dům by měl být vaším majetkem v blízké nebo vzdálené budoucnosti. Před převzetím kreditních závazků na několik desetiletí bychom si měli pečlivě promyslet, zda je budeme schopni splnit.

Samozřejmě je třeba brát v úvahu i osobní cíle a celkovou životní vizi. Při rozhodování je důležité položit si otázku – našel jsem už dokonalé místo k bydlení? Pokud jste vždy snili o bydlení v rodinném domě mimo ruch velkého města, pravděpodobně by bylo správné rozhodnutí jej koupit, pokud to možnosti dovolují. Pokud ale stále nevíte, kde byste chtěli zůstat, bylo by moudřejší pronajmout si dům.

Poradenství od odborníka na nemovitosti může také pomoci při rozhodování.

Pronájem bytu – klady a zápory

Bydlení v pronajatém bytě bude optimálnějším řešením, pokud:

 • chcete ušetřit peníze na první splátku hypotéky;
 • plánujete zůstat na současném místě bydliště ne déle než 2 roky;
 • chcete zlepšit svou kreditní historii;
 • chcete mít pocit svobody, aniž byste byli vázáni na konkrétní místo.

Samozřejmě je třeba zohlednit i určitá rizika:

 • majitel se může rozhodnout prodat svou nemovitost bez včasného upozornění nájemníka;
 • může být nutné několikrát se stěhovat;
 • nevytváří se budoucí kapitál na bydlení.

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodují pronajmout byt, je záloha, která je třeba zaplatit. Pokud máte však touhu koupit dům nebo byt, měli byste zvážit např. možnost žádosti o státní podporu v rámci programu ALTUM, který poskytuje až 95% spolufinancování pro mladé odborníky (do 35 let) a také pro rodiny s dětmi.

Koupě domu – klady a zápory

Měli byste zvážit nákup nemovitostí, pokud:

 • máte pocit stability a bezpečí;
 • chcete investovat na dlouhodobém horizontu, protože v budoucnosti můžete využít kapitál, který nemovitost postupem času nabírá. To znamená, že hodnota nemovitosti se zvyšuje s postupem let. Takže např. bude možné dům prodat za vyšší částku než v době nákupu;
 • chcete vytvořit jedinečnou výzdobu domu, aniž byste ji museli někomu jinému koordinovat, navíc v takovém případě můžete také vyvinout individuální projekt domu.

Samozřejmě je třeba tuto volbu pečlivě zvážit, vezměte v úvahu, že:

 • je vyžadována záloha;
 • berete na sebe odpovědnost za kreditní závazky na několik desetiletí;
 • mohou vzniknout různé další výdaje, např. může být nutné provést opravy, koupit nový topný kotel atd.

Často právě dlouhodobé kreditní závazky brání v nákupu domova. Existence hypotéky ale neznamená, že musíte žít v zakoupeném domě po zbytek života. Pokud se chcete po několika letech přestěhovat (i když ještě nebyly splaceny kreditní závazky), je možné stávající nemovitost prodat.

Jak pronájem, tak nákup domova mají své výhody a určité nevýhody, které by měly být zohledněny. Nejdůležitější je řídit se svými osobními možnostmi a rozhodovat se ve prospěch svých vlastních potřeb a zájmů rodiny.

Zveřejněno 
8/24/2023
 v 
Lifestyle a peníze
kategorie

More from 

Lifestyle a peníze

 category

View All

Připojte se k našemu zpravodaji a dostávejte nejnovější příspěvky do své e-mailové schránky

No spam ever.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.