N

ákup automobilu je ve skutečnosti nejsnazším krokem, protože jeho údržba bude vyžadovat pravidelné a někdy i neočekávané investice. Ale kolik byste měli očekávat, že utratíte? Přečtěte si více v tomto článku!

Vše závisí na konkrétním voze a způsobu jízdy

Kolik vám automobil bude stát, ovlivňuje mnoho faktorů, takže abychom článek udělali alespoň trochu objektivní, zvolíme si za základ Golf 6 vyrobený v roce 2009 s 2litrovým naftovým motorem o výkonu 140 koní.

Náklady na palivo

Průměrná spotřeba paliva zmíněného modelu vozu je 5,4 litru na sto kilometrů (7,1 l ve městě a 4,5 l mimo něj). Pokud předpokládáme, že měsíčně ujedete 1 200 kilometrů (nebo průměrně 40 kilometrů denně), jak ve městě, tak mimo něj, budete potřebovat přibližně 65 litrů paliva, což bude stát trochu více než 70 € (je třeba vzít v úvahu, že ceny paliv se mění každý den).

Provozní daně z vozidel

Čím ekologičtější auto (tedy čím nižší množství emisí CO2 v gramech na kilometr), tím nižší provozní daň z vozidla. Pro model, který jsme si prohlédli, tato daň činí 120 eur ročně, tedy 10 eur měsíčně.

Opravy, prevence, výměna pneumatik a kapalin

Aby automobil správně fungoval, je třeba občas měnit olej, chladicí kapalinu a čistící prostředek na okna, nové stěrače, pneumatiky a brzdové destičky a tak dále. Je opravdu těžké uvést přesnou částku, ale měli byste si průměrně odložit alespoň 30 eur měsíčně na všechny tyto položky.

Parkovné

Pokud můžete své auto parkovat na dvorku a v práci máte také zdarma (nebo placené) parkoviště, máte velké štěstí. Pokud předpokládáme, že budete muset platit za parkování na jednom místě nákupem měsíčního předplatného a také za parkování na jiných místech několikrát měsíčně, budete se muset rozloučit s 50-60 € měsíčně.

Pojištění

Určitě už víte, že pojistka OCTA je povinná při používání automobilu. Pouze vy můžete zjistit jeho přesnou cenu, buď ručním porovnáním nabídky několika pojišťovacích služeb, nebo pomocí jednoho z kalkulátorů OCTA. Pojištění KASKO je již mnohem složitější – můžete si ho koupit, nebo ne.

Jak snížit náklady na auto?

Jak vidíme, údržba auta může stát poměrně hodně, takže otázka, jak snížit tyto náklady, je relevantní. Existuje mnoho možností: využití pojišťovacích kalkulátorů, pravidelná kontrola technického stavu automobilu, porovnání cen paliv a další.

Závěr

Můžeme tedy konstatovat, že náklady na auto jsou ve skutečnosti relativně vysoké a i údržba velmi malého a ekonomického automobilu stojí v průměru více než 160 € měsíčně.

Zveřejněno 
8/23/2023
 v 
Lifestyle a peníze
kategorie

More from 

Lifestyle a peníze

 category

View All

Připojte se k našemu zpravodaji a dostávejte nejnovější příspěvky do své e-mailové schránky

No spam ever.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.